İYİ Parti’den Sedat Peker’in iddialarında geçen adlar hakkında kabahat duyurusu

Sedat Peker, toplumsal medya hesabından hesaptan yapmış olduğu paylaşımlarda, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı rüşvet iddiasında bulunmuş oldu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada bir işlemi gerçekleştirmek için rüşvet istendiğini ve adı geçen öteki kişilerin de bu rüşvet ağının içinde bulunduğunu öne sürdü.

İYİ Parti, Peker’in iddialarında geçen adlar hakkında bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Kabahat duyurusunda, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında FETÖ yöneticiliği ve üyeliğinden de soruşturma yapılması gerektiği açıklandı. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, kabahat duyurusunun arkasından Ankara Adliyesi önünde yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“BUGÜN BU ŞİKAYETİ YAPMAK ZARURETİ HASIL OLDU”

“İYİ Parti İl Başkanlık Divanı üyelerimiz adına yakınma dilekçelerimizi sunduk. Şu an Ankara haricinde bulunan başkanlık divanı üyelerimiz de bulundukları illerde yakınma dilekçelerini sundular. Ceza Muhakemeleri Kanunu oldukca açık. Bu mevzuda İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in de devlete ve millete ilişkin hassasiyeti ve duyarlılığıyla bugün bu şikayeti yapmak zarureti hasıl oldu.

“BİR ÖRGÜTLÜ EYLEM OLDUĞUNU VURGULAYARAK ŞİKAYETİMİZİ YAPTIK”

Bilhassa Ana para Piyasası Kurumu’na ilişkin buradaki ihtimaller içinde ya da iddia edilen yolsuzluklara ilişkin hem bunların araştırılması hem de bu iddialar eğer doğru ise bunların tüm delilerinin toplanması, delillerin toplanmasıyla beraber mal varlıklarına ilişkin ilgili tedbirlerin konulması, arama ve el koyma süreçlerinin hızlandırılmasına ilişkin taleplerimizi içeren; bunun aslına bakarsak temelde düşünce, amaç ve fiil birliği içinde bir örgütlü fiil bulunduğunu vurgulayarak şikayetimizi yaptık.”

İYİ Parti’nin kabahat duyurusu dilekçesinde şunlar kaydedildi:

“Şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 17.04.2018 tarihinde Ana para Piyasası Kurulu Başkanı olarak atanmış, 17.04.2022 tarihinde vazife süresi bitene kadar SPK başkanlığı görevini yürütmüştür.

Kamuya açık kaynaklardan alınan bilgiye bakılırsa, OHAL kapsamında çıkarılan 670 numaralı KHK dayanak gösterilerek (17 Ağustos 2016); FETÖ’nün finans ayağı olarak kabul edilen Bank Asya’daki 1 milyon 600 bin hesap incelemeye alınmış, birden fazla hesabı olan gerçek ve tüzel kişiler tasnif edilmiş, bilhassa Ocak 2014 – 4 Şubat 2015 – 30 Mayıs 2015 tarihlerindeki hesap hareketleri soruşturma makamları ve mahkemelerce dikkate alınmış, FETÖ üyeliği, teşkilat içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla beraber örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme benzer biçimde suçlardan meydana getirilen soruşturma ve yargılamalarda Bank Asya’daki hesap hareketleri kimi zaman tek başına kimi zaman de öteki deliller ile beraber mahkumiyet öne sürülen nedeni olmuş, birçok kamu görevlisi Bank Asya hesap hareketleri sebebi ile KHK’lar ile ihraç edilmiş, Bank Asya’da hesabı olanlara ilişkin halen güvenlik araştırmalarında bu mevzu bir kriter olarak değerlendirilmektedir.

Yukarıda saydığımız ve Bank Asya ile direkt yada dolaylı ilişkisi olan hepimiz işlem görürken Ekim 1996’dan itibaren Bank Asya’da 16 yıl sırayla Proje Pazarlama Müdür Yardımcısı, Merter Şube Müdürlüğü, Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü, Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Banka Asya’da ‘dolu dolu’ geçen 16 yıl sonunda ilkin Vakıflar Bankası T.A.O. Yönetim Kurulu Üyesi, sonrasında Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, aynı gün Halk Bankası Genel Müdürü ve son olarak da Ana para Piyasası Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Bank Asya’dan ev, vasıta kredisi çektikleri için soruşturma geçiren binlerce vatandaşımıza karşın FETÖ’nün finans ayağı olan Bank Asya’nın 16 yıl her kademesinde çalışan şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bu soruşturmalardan muaf tutularak, kariyeri yükselerek devam etmiştir. Bu soruşturma vesilesiyle şüpheli hakkında FETÖ yöneticiliği ve üyeliğinden de lüzumlu soruşturmanın artık yapılması gerekmektedir.

Öteki şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu Ban ise FETÖ liderine 2013 senesinde methiyeler sıraladığı toplumsal medya paylaşımlarına karşın üç dönemdir AK Parti Milletvekili, bununla beraber da Bank Asya’nın 16 yıl süresince her kademesinde vazife yapmış olmasına karşın, kamu bankalarımız için olmazsa olmaz bir yönetici olarak siyasal iktidar tarafınca tescillenmiş şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun kız kardeşidir.

Öteki şüpheli Ünsal Ban ise şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu Ban’ın eşi, şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun eniştesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi eski rektörüdür. Hani şu Türk Hava Kurumu’nun eski başkanı Osman ve Yıldırım ve oğlu Emre Yıldırım’ın rüşvet ve yolsuzluktan tutuklandıkları ve yargılandıkları Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin o dönemdeki rektörüdür.

Şüphelilerden bir diğeri, işbu dilekçemizi hazırlarken sıhhat sebepleri ile çekilme etmiş olduğu haberleri basına yansıyan Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu; öteki bir şüpheli Salih Oorakçı ise Eski Kıyı Emniyeti ve Vapur Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, halen de TOBB Deniz Meclisi Üyeliği’ne devam etmektedir.

Basına detaylı olarak yansıyan, günlerdir televizyonlarda, toplumsal medyada yer edinen ve kamuoyunda da büyük yankı kabul eden iddiaların Başsavcılığınız tarafınca ‘görülmemiş, görülse bile vakit bulunup okunmamış ve seyredilmemiş olması ihtimaline binaen’ yurttaş sorumluluğu, devlet ve millet hassasiyetimiz ile işbu dilekçeyi hazırlayarak şikayette bulunmak zarureti hasıl olmuştur.

Şikayetimize mevzu vakalar, SPK ve faaliyetlerine ilişkindir. 

Tahkikatınıza ışık tutmak adına; SPK’da yapılabilecek ve titizlikle araştırılması ihtiyaç duyulan usulsüzlüklerden başlıcaları; usulsüz halka arz izinleri, usulsüz bedelli ana para artırımları, usulsüz işlem yasakları, yönetimsel para cezaları ve kabahat duyuruları.

Sayın Başsavcılığınız tarafınca resen de dikkate alınacağını umduğumuz ve yukarıda da üç ana başlık halinde sıraladığımız hususların işbu yakınma dilekçemiz dikkate alınarak derinlemesine soruşturulması, sadece bizim yakınma dilekçemiz ile yetinilmeyerek sayısız ufak yatırımcıyı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir vatandaşının hakkını ve ekonomik kriz ile boğuşan ülkemizdeki yatırımcıyı, sanayicimizi, hatta bu silsilede esnafımızı muhafaza etmek hem vatandaşlık vazifesidir hem de Türk hukuku ve yargısının asli görevidir.

1-USULSÜZ HALKA ARZ İZİNLERİ

Usulsüz halka arz izinleri, aslına bakarsak SPK tarafınca halka arz izni verilmemesi ihtiyaç duyulan şirketlerin halka arzına izin verilmiş olmasıdır. Bu kapsamda, halka arz edilmesi için lüzumlu nitelikleri taşımayan ve bilhassa oldukça borçlu firmalar ve diğerlerinin olması ihtiyaç duyulan payların, ihraç bedeli şişirilmek suretiyle yatırımcıya yüksek fiyattan arz edilmesidir.

Böylelikle, bilhassa ortak hisse satışı da içeren arzlarda direkt patronların cebine haksız kazanç girmesi sağlanmaktadır. İmtiyazlı paylar sebebiyle halka açık şirketlerdeki payların çoğunun halka arz edilmesi halinde dahi imtiyazlı payları elinde tutan patronların yönetim ve dolayısı ile şirket üstündeki hakimiyetleri sürmektedir.

Şüpheliler Ali Fuat Taşkesenlioğlu, kız kardeş Zehra Taşkesenlioğlu Ban, enişte Ünsal Ban ve soruşturmanız ile elde edilecek başka aracıların, mevcut bazı danışmanlık şirketleri aracılığı ile halka arza onay işini hallettiklerine ilişkin kamuya açık kaynaklarda yer edinen iddiaların ivedilikle ve ilk olarak incelenmesi gerekmektedir.

Bu usulsüz halka arz onay işinin öteki paydaşları ise usulsüz olarak halka arz edilecek firmanın yönetimindekiler, ihracı organize eden ana aracı kurum ve ihraçtan sonrasında o hisseye ilgiyi sağlamak suretiyle hisseyi ihraç fiyatından yukarı götürmekle ve oradan ikinci bir satış dalgası ile ufak yatırımcıları mağdur etmekle görevli piyasa manipülatörleridir. Bu gerçek ve tüzel kişilerin de tespiti ve cezalandırılmaları gerekmektedir.

Şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu’nun dahil olduğu Maya Proje ve Yönetim Şirketi’nin (mayaprojeyönetim.com) SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun değişmesi ile kapatılması ve halen ‘Linkedin’ adlı iş dünyası toplumsal ağında firmanın Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin olduğu bilgisi yer almıştır.

Her ne kadar şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu buradaki paylarını 2019 senesinde devretmiş olsa da bu dönem kadar direkt buradaki faaliyetlerini sürdürdüğü, devir sonrasında ise SPK Başkanı olan abisi şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu değişene kadar, dolaylı olarak buradaki faaliyetine devam etmiş olduğu iddialarının titizlikle araştırılması gerekmektedir.

2-USULSÜZ BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMLARI

Halihazırda usulsüz şekilde şişirilmiş fiyatlardan halka arz edilen yada piyasada ederinden daha yüksek fiyattan işlem gören payların, üstüne yıkıldığı ufak yatırımcı için sonraki aşamada ihtimaller içinde SPK kararlarının katkısı ile yaşatılan bir öteki mağduriyet, usulsüz bedelli ana para artırımlarıdır. SPK, ana para artımı onay kararlarını, 22.06 2013 tarihindeki ve 28685 sayılı Resmi Gazete’de gösterilen Hisse Tebliği (VII-128.1) kapsamında vermektedir.

Bedelli ana para artırımı, en rahat ifadeyle hisse sahiplerinden yine ellerindeki hisse başına ek para istenilmesi suretiyle firmanın sermayesinin büyütülmesidir. Bu işlemin tadı ve daha ilkin payların satılmış olduğu ufak yatırımcıyı mağdur edilecek şekilde yapılmasına SPK’nın onay vermesi durumundaki usulsüzlük ile görevin kötüye kullanılması suçu oluşmaktadır. Bu usulsüzlükler mevzusunda SPK uygulaması bakımından oldukca sayıda iddia bulunmaktadır. Bedelli ana para artırımları, çoğu zaman borsada hisse senedinin fiyatını düşürücü tesir de yapmaktadır.

3-USÜLSÜZ İŞLEM YASAKLARI, İDARİ PARA CEZALARI VE SUÇ DUYURULARI

SPK Başkan ve denetim uzmanlarına rüşvet verilmek suretiyle piyasadaki manipülatörlerin, 6362 sayılı Ana para Piyasası Kanunu madde 104’te kabahat olarak düzenlenen piyasa bozucu eylem-idari para cezası (IPC) ve Ana para Piyasası Kanunu madde 107’de kabahat olarak düzenlenen piyasa dolandırıcılığı-manipülasyon soruşturmalarının kurul bünyesinde üstünün kapatılmış olduğu yada düşük yönetimsel para cezaları ile mevzunun yargı denetiminden kaçırmış olduğu iddia edilmektedir.

Ana para Piyasası Kanunu madde 115, burada SPK’yı tek yetkili kılmakta ve savcılık, Ana para Piyasası Kanunu’nda düzenlenen kabahat ve eylemlerle ilgili direkt soruşturma yapamamaktadır. Ana para Piyasası Kanunu madde 115, mevcut haliyle SPK’yı ve SPK Başkanı’nı adeta kabahat ve kabahatler mevzusunda soruşturmada ve karar almada tek yetkili kılmıştır.

Sonraki yargı süreçlerinde de kanunda öngörülmesine karşın fiilen hemen hemen kurulamamış ana para piyasasında uzman mahkemeler olmayışı sebebiyle çoğu zaman SPK’nın tespit ve kabulleri üstünden yargılama yapılmaktadır. Bu durum, SPK Başkan ve görevlilerine, görevlerini kötüye kullanmaları halinde yargı-denetim boşluğu yaratabilecek bir güç vermektedir. Uygulamada da bu boşluk fiilen oluşmuştur. Yargı denetiminde olmayan bu işlemlere ilişkin Başsavcılığınız tarafınca ‘titizlikle’ yapılacak soruşturma sonucunda; SPK’da açılması ihtiyaç duyulan soruşturmaların açılmadan kapatılıp kapatılmadığı, sümen altı edilmiş soruşturma olup olmadığı, oluşturulan soruşturmalarda ise olması gerekenden azca cezalar ile bir imtiyaz yaratılıp yaratılmadığının tespiti mümkün olacaktır.

Bu durum, bir öteki yönüyle de SPK’nın spekülatörler arasındaki rekabette bazılarının saf dışı bırakılması amacıyla hukuka aykırı fahiş yönetimsel para cezası ve işlem yasakları verebilmesinde usulsüzlük olup olmadığı da bu konudaki kararların titizlikle tek tek incelenmesi ve muhatapların bilgisine başvurulması ile mümkün olacaktır.       

Mine Tozlu Sineren, 27.08.2022 tarihinde Halk TV’de katılmış olduğu programda, VII-128.1 sayılı Hisse Tebliği’nin 13. maddesinde belirtilen halka arz yapılmaksızın ‘tahsisli satış’ yöntemi ile SPK’ya yapmış olduğu başvurusu ile süregelen süreci anlatmıştır.

Tahsisli ana para artırımı, Hisse Tebliği kapsamında SPK onayı dahilinde yapılabilecek bir işlemdir. Tahsisli ana para artırımı, en rahat ifadeyle şirket sermayesinin kime satılacağı belirlenmiş (tahsis edilmiş) yeni payların satışı suretiyle artırılmasıdır. Mine Tozlu Sineren’in, KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) verilerine bakılırsa şirkette kayda kıymet oranı kalmamış olup bir tek yönetimde yer almıştır.

Mine Tozlu Sineren, usulsüz tahsisli ana para artırımları için değişik zamanlarda şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu, şüpheli Serkan Taranoğlu, şüpheli Salih Orakçı ile görüşmüş; bu şekilde SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na tesir edilmeye çalışmış olduğu açıkça ifade edilmiştir.

Mine Tozlu Sineren, gene aynı programda, bir üst paragrafta adları sayılan şüphelilerin kendisinden talep ettikleri meblağları tedarik ederek veremediğini, talebinin de bu yüzden yerine getirilmediğini ifade etmiştir.

Mine Tozlu Sineren’in görsel basında yer edinen, yukarıda aktarmış olduğumuz samimi açıklamaları dikkatle incelendiğinde; yakınma edilenlerin bir kısmının, kamu görevlisi de olması sebebi ile nüfuz kullanarak Mine Tozlu Sineden ve kim bilir nicelerini mağdur edilerek kendilerine kazanç sağladıkları ortaya çıkacaktır.

Toplumsal medyada şüpheli Ünsal Ban’ın eşi şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu Ban ile boşanma süreçlerine ilişkin paylaşımlarından yola çıkarak, Zehra Taşkesenlioğlu Ban’ın görüntülerinin yer almış olduğu ve gene şüpheli Ünsal Ban tarafınca çekilmiş olduğu anlaşılan, toplumsal medyada da viral olan itiraf niteliğindeki Zehra Taşkesenlioğlu Ban’ın videosu; şüpheli Ali Fuat Taşkesenlioğlu, şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu Ban ve Şüpheli Ünsal Ban’ın düşünce, amaç ve fiil birliği içinde hareket ettiklerine ilişkin bir kanıt niteliğindedir.

Şüpheli Zehra Taşkesenlioğlu Ban ve şüpheli Ünsal Ban’ın boşanma davalarına ilişkin dosyanın da işbu şikayetimiz için mahkemesinden talep edilmesi gerekmektedir. Düşünce, fiil ve amaç birliği içinde, bununla beraber haiz oldukları eski ve yeni görevleri ve sıfatları kullanarak, beraber ve/yada ayrı ayrı Ana para Piyasası Kurulu’nun güvenilirliğini gölgeleyen, kamuya açık kaynaklarda yer edinen haber, tv programındaki Mine Tozlu Sineren’in samimi beyanları çerçevesinde; şikayetimizde yer edinen ve Başsavcılığınız tarafınca resen tespit edilecek öteki şüpheliler hakkında TCK madde 220, 250, 251, 252, 255, 257, SPK Kanunu ve soruşturma esnasında ortaya çıkacak öteki suçlar çerçevesinde lüzumlu soruşturmanın yapılarak cezalandırılmaları; suçtan ve suçlardan elde ettikleri gelirler ve malvarlıklarına önlem konulmasını, şüphelilerin kendilerinin ve yakın çevrelerinin mal varlıklarındaki artışın araştırılarak önlem kapsamının değerlendirilmesini, kamuya açık kaynaklarda iddia edilen iş yeri ve meskenlerde lüzumlu arama ve el koyma kararlarının ivedilikle alınarak uygulanmasını işbu dilekçemiz ile talep etmek zarureti hasıl olmuştur.

Kamuoyunu rahatsız eden, vicdanları yaralayan, kamu kurum ve kuruluşlarına itimatı ortadan kaldıran, yukarıda arz ve izaha çalıştığımız hususlarda bir soruşturma başlatıldığına ilişkin başsavcılıklardan bir izahat gelmediği için işbu dilekçemizi sunuyoruz.           

İstem Sonucu: Açıklanan ve resen bulunacak sair nedenlerle dilekçemizde yer edinen ve soruşturma aşamasında tespit edilecek öteki şüpheliler hakkında lüzumlu soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına ve cezalandırılmalarına karar verilmesi, saygı ile arz olunur.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mersin escort antalya escort bursa escort antalya escort istanbul evden eve nakliyat fethiye escort escort bayan